Połącz się z nami

Styl życia

Jakie znaczenie mają i do czego służą naczynia liturgiczne?

Są niezbędne, by kapłan mógł celebrować Mszę Świętą. Naczynia liturgiczne mają różne zastosowanie, ale te najważniejsze ściśle łączą się z obrzędem Komunii Świętej. Oto najważniejsze produkty religijne, w jakie powinien być zaopatrzony ołtarz. Ich wygląd jest podyktowany przepisami kościoła.

Niektóre służą do udzielania sakramentów, inne są relikwiarzem, ale najpopularniejsze naczynia liturgiczne są zawsze widoczne w kościele. To niezbędne produkty, używane podczas Komunii Świętej. Podawane są przez służbę ołtarza kapłanowi, który używa ich na ołtarzu, a niektóre prezentuje wiernym ze szczególnym namaszczeniem poprzez unoszenie ku górze.

Kielich mszalny – symbol ciała i krwi Chrystusa

Jest podstawowym naczyniem liturgicznym, niezbędnym do sprawowania Mszy świętej. W czasie celebry kapłan wlewa do niego wino oraz odrobinę wody do konsekracji. W pierwotnym Kościele używano kielichów glinianych, drewnianych, szklanych, a dopiero później wytwarzano je z metali szlachetnych. Według współczesnych przepisów liturgicznych kielich powinien być trwały, dlatego do jego produkcji używa się złota i srebra. To kruszce, które mają podkreślać także szacunek do ciała i krwi Chrystusa. Kielich mszalny symbolizuje mękę Pańską oraz Ostatnią Wieczerzę.

Patena – poświęcony talerz do podawania hostii

Na patenie w czasie Mszy Świętej kapłan składa chleb do konsekracji. Wyglądem naczynie przypomina talerzyk. Patena powinna być również wykonana ze szlachetnego złota lub srebra. Kielichowa wersja jest płaska i na niej kapłan łamie, a potem spożywa hostię. Patena głęboka przechowuje komunikanty dla wszystkich uczestników liturgii, a komunijna ma charakter tacki trzymanej przez ministranta w czasie Komunii Świętej podawanej wiernym do ust. Jest wyposażona w specjalny uchwyt i ma zapobiegać upadkowi hostii na podłogę.

Inne sprzęty liturgiczne

To przede wszystkim ampułki do wody i wina, czyli dwa wazoniki wykonane ze szkła lub innego materiału, które podczas przygotowania darów ofiarnych napełniają kielich. Ampułka z wodą służy również podczas puryfikacji po Komunii. Z kolei vasculum to mała puszka, w której znajduje się woda służąca do obmycia palców po udzieleniu Komunii Świętej. Jest też pojemnikiem, do którego trafia hostia, która upada na ziemię. Do liturgicznego wyposażenia zalicza się także kustodia, w których przechowuje się najświętszy sakrament.

Najbardziej zdobionym produktem jest monstrancja, czyli naczynie liturgiczne służące do ukazywania wiernym konsekrowanej hostii, w celu jej adoracji. Jest używana także do przechowywania Najświętszego Sakramentu podczas procesji. Od czasów baroku kształtem przypomina słońce z rozchodzącymi się promieniami.

Continue Reading
Możesz również lubić
Kliknij aby dodać komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kategorii Styl życia

O nas kilka słów więcej

Portal ETIO został stworzony z myślą o naszych czytelnikach.

Zamieszczamy najciekawsze informacje i artykuły na różne tematy. Zapraszamy do przeglądania naszych felietonów i czytania artykułów.

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne

Do góry