Połącz się z nami

Styl życia

Jak zostać krwiodawcą? – Wszystko, co musisz wiedzieć

Oddawanie krwi to całkowicie bezpieczny zabieg, który może uratować życie drugiej osoby. Każdego dnia pacjenci polskich szpitali potrzebują transfuzji tego życiodajnego płynu ustrojowego. W artykule wyjaśniamy, jak zostać krwiodawcą i dlaczego warto się na to zdecydować.

Kto może oddać krew?

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, który należy spełnić jest dobry stan zdrowia krwiodawcy. Z tego powodu nie pobiera się krwi od osób, są świeżo po przebytej grypie lub inne chorobie wirusowej. Kolejną przyczyną dyskwalifikacji jest przebyte w ciągu 5 ostatnich lat kłębuszkowe zapalenie nerek lub wykonanie tatuażu w okresie nie przekraczającym pół roku. Ponadto jest to zabieg zabroniony dla kobiet w ciąży oraz w trakcie trwania miesiączki. Osoby, które chciałyby oddawać krew muszą spełniać kryteria nakazane przez Narodowe Centrum Krwi, a najważniejsze z nich to:

  • co najmniej 50 kg wagi,
  • wiek pomiędzy 18 a 65 rokiem życia,
  • brak leczenia krwią i preparatami krwiopochodnymi (przez ostanie 6 miesięcy),
  • brak zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych badań diagnostycznych (przez ostatnie 6 miesięcy).

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do możliwości oddawania krwi warto zapoznać się z pełną listą wymogów Narodowego Centru Krwi lub skonsultować się z najbliższym punktem jej poboru.

Pobieranie krwi – jak się przygotować?

Osoby, które zdecydowały się na oddawanie tego istotnego płynu ustrojowego muszą pamiętać, że jest to zabieg wymagający odpowiedniego przygotowania. Poza spełnieniem wymogów zdrowotnych do centrum krwiodawstwa należy zgaszać się będąc wyspanym i wypoczętym. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą aktualnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Dzień wcześniej nie można spożywać alkoholu, a w przypadku osób uzależnionych od nikotyny palenie papierosów powinno zostać ograniczone do minimum. Przed pobieraniem krwi można zjeść lekki posiłek, a w czasie doby poprzedzającej zabieg należy wypić około 2 litry wody. W przypadku stosowania leków na receptę trzeba o tym poinformować lekarza, który podejmie decyzje, co do możliwości przeprowadzenia zabiegu.

Oddawanie krwi przynosi szereg korzyści

Na początek warto podkreślić, że zabieg oddawania krwi jest całkowicie bezpieczny i wykonywany przy wykorzystaniu jednorazowego sprzętu. Ponadto pobrany płyn ustrojowy zostaje przebadany zanim trafi do odpowiedniego dawcy. Po zabiegu jest on testowany pod kątem obecności nowotworów, chorób wenerycznych oraz HIV. Krew bywa potrzebna w bardzo wielu sytuacjach, często są to nagłe wypadki powodujące rozległe krwotoki. Ponadto może to być niedokrwistość lub inne przewlekłe dolegliwości. Z tego względu oddawanie krwi na rzecz potrzebujących przynosi wiele satysfakcji. Po zabiegu krwiodawca otrzymuje drobny upominek w postaci słodyczy lub innych nagród. W przypadku honorowych dawców krwi jej oddawanie wiąże się z możliwością uzyskania dwóch dni wolnych od pracy. Pierwszy w dniu zabiegu, a drugi dzień po jego przeprowadzeniu. Pracodawca nie może odmówić zwolnienia z powodu oddawania krwi, a w dodatku są to nieobecności płatne.

Continue Reading
Możesz również lubić
1 komentarz

1 komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kategorii Styl życia

O nas kilka słów więcej

Portal ETIO został stworzony z myślą o naszych czytelnikach.

Zamieszczamy najciekawsze informacje i artykuły na różne tematy. Zapraszamy do przeglądania naszych felietonów i czytania artykułów.

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne

Do góry