Połącz się z nami
vpn

Styl życia

Anonimowość w sieci – czym jest VPN?

Pewnie codziennie korzystasz z internetu. Zostawiasz po sobie ślady większe, mniejsze jak każdy. Większości osób wydaje się, że w internecie nikt nie jest anonimowy i to prawda. Bardzo często my jako osoby, które używamy internetu tylko i wyłącznie w celach rozrywkowych nie przywiązujemy do tego zbytnio uwagi jakie ślady po sobie zostawiamy, ale czy prywatność jest czymś złym?

Wszystko poszło do przodu, słuchanie muzyki, oglądanie filmów czy seriali, ale jest jedna rzecz, która pozostała sporo w tyle. Jest to prywatność. Nie do końca zdajemy sobie jeszcze sprawę z tego jakie zagrożenia czyhają na nas w internecie. Słyszymy coraz częściej o kradzieży pieniędzy z konta bankowego, złośliwym oprogramowaniu, a nawet zablokowaniu komputera i żądaniem zapłaty. Wiemy dziś jedno – internet nie jest w tej chwili zbyt bezpiecznym miejscem o ile kiedyś w ogóle był.

Czym jest VPN?

Gwarantuje on przebywanie w internecie w zarówno bezpieczny jak i anonimowy sposób. Aby zrozumieć jak to działa, ważne jest zrozumienie podstaw użytkowania internetu. Kiedy łączymy się z internetem przez telefon czy komputer, Twój dostawca internetu łączy Twoje urządzenie z wybraną przez Ciebie stroną. Dostawca używa Twojego adresu IP, który jest Twoim adresem domowym. To on identyfikuje komputery, dzięki czemu można je znaleźć i rozpoznać.

Załóżmy taki przykład jak działa normalne połączenie ze stronami internetowymi lub usługami:

  1. Wchodzimy na stronę internetową, może być to Twoja ulubiona.
  2. Twój komputer łączy się z serwerem Twojej ulubionej strony
  3. Serwer otrzymuje od Twojego komputera zapytanie o przesłanie mu zawartości strony, używając Twojego adresu IP

Standardowo większość osób z nas w ten sposób przegląda internet i nawet się nie zastanawia ile śladów po sobie pozostawia. Znajdźmy teraz inny przykład jak to wygląda przy użyciu VPN, ale wyjaśnijmy najpierw czym to dokładnie jest. To skrót od Virtual Private Network (wirtualna sieć prywatna) i dzięki niemu, Twój komputer staje się niemożliwy do śledzenia. Jak to działa?

  1. Komputer łączy się z serwerem VPN za pomocą zaszyfrowanego i  zabezpieczonego połączenia
  2. Serwer VPN kontaktuje się ze stroną, której szukasz
  3. Szczegóły wizyty są zapamiętywane przez stronę tak samo jak wcześniej, ale tutaj już w oparciu o IP serwera VPN
  4. Strona na którą wszedłeś nadal zbiera dane, ale nie będzie w stanie powiązać ich z Twoją osobą

Mam nadzieję, że zauważyłeś już różnice na jakiej zasadzie to wszystko działa i w jaki sposób od spraw technicznych przebiega proces korzystania z internetu. Przejdźmy teraz do bezpieczeństwa.

Czy VPN jest bezpieczny?

Zaletą jest na pewno większe bezpieczeństwo, ponieważ bardzo dużo osób załatwia mnóstwo spraw tylko i wyłącznie przez internet. Coraz częściej lubimy zrobić zakupy w sklepie internetowym niż w stacjonarnym czy obsługiwać konto bankowe z telefonu. Bez użycia VPN informacje te są przesyłane w sposób relatywnie słabo zabezpieczony, a gdy już użyjemy go możemy czuć się bardziej bezpiecznie, nawet korzystając z publicznego Wi-Fi.

Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci, musisz zainteresować się tematem, a także możliwościami jakie daje VPN. To dzięki niemu możemy czuć się bezpieczniej, ponieważ w internecie na każdym kroku możemy wpaść w czekającą na nas pułapkę.

Źródło: https://www.itselect.pl/technologia/bezpieczenstwo/wirtualna-siec-prywatna-vpn-przewodnik-dla-poczatkujacych

Continue Reading
Możesz również lubić
1 komentarz

1 komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kategorii Styl życia

O nas kilka słów więcej

Portal ETIO został stworzony z myślą o naszych czytelnikach.

Zamieszczamy najciekawsze informacje i artykuły na różne tematy. Zapraszamy do przeglądania naszych felietonów i czytania artykułów.

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne

Do góry