Połącz się z nami

Zdrowie i uroda

Jaka jest recepta na bezsenne noce?

Bezsenna noc to bardzo duży problem, ponieważ rano nie ma się wtedy energii do działania, a niewyspane osoby nie są w stanie wydajnie i efektywnie pracować. Przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane. Niektórzy nie mogą spać, bo za bardzo się stresują, inni spędzają zbyt dużo czasu przed komputerami i telefonami, a jeszcze inni narzekają na rozmaite dolegliwości bólowe lub przeziębienie. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych porad, dzięki którym można sobie poradzić z bezsennymi nocami.

Bezsenne noce – jak wyeliminować ten kłopot? Cenne wskazówki

Bezsenne noce nie prowadzą do niczego dobrego, dlatego warto postarać się o to, aby jak najszybciej wyeliminować omawiany kłopot. To, że w nocy nie można spać często jest jasnym sygnałem, iż ludzki organizm nie funkcjonuje tak jak powinien. Opłaca się wtedy zastanowić nad wykonaniem kompleksowych badań i zapisaniem się na wizytę kontrolną u lekarza.

Pierwszym sposobem na bezsenną noc są mocne tabletki nasenne. Oczywiście powinny być dobrane przez doświadczonych specjalistów, tak aby zachodziła pewność, że nie wyrządzą w organizmie żadnych szkód. Przed każdym użyciem tego typu tabletek trzeba się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, ale też dokładnie przeczytać ulotkę. To jednak jeden z najchętniej wykorzystywanych sposobów na bezsenne noce, ponieważ tym samym można zdecydowanie szybciej zasnąć i rano obudzić się ze stuprocentowo „naładowanym akumulatorem”. Przydaje się to np. przed ważnym egzaminem.

Jak jeszcze można sobie poradzić z bezsennymi nocami?

Jak już zostało wspomniane bezsenne noce mają bardzo zróżnicowane podłoże, ale w pierwszej kolejności należy sobie zagwarantować komfortowe warunki do snu. Wliczają się do tego m.in. wygodne łóżko, przewietrzone pomieszczenie i optymalna temperatura (około 17-19 stopni Celsjusza). Inne sposoby na walkę z bezsennymi nocami to:

  • silne leki uspokajające bez recepty – łatwość w kontrolowaniu emocji i wyciszenie organizmu (np. leki z melatoniną – regulacja godzin snu),
  • regularna aktywność fizyczna – np. bieganie, ale trzeba uważać na to, aby nie przeciążyć własnego organizmu,
  • ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych – np. nie sięgać po laptopa, tablet i telefon komórkowy po godzinie 20, a zwłaszcza wtedy, gdy leży się już w łóżku,
  • odpowiednia dieta – układana wraz z dietetykiem. Ostatni posiłek powinien być lekki i spożyty około godziny 19-20 (na dwie godziny przed snem),
  • stosowanie ziół – strzałem w dziesiątkę okażą się kozłek lekarski i chmiel zwyczajny.

Jak widać każdy człowiek ma przynajmniej kilka różnych sposobów na wyeliminowanie bezsennych nocy. Czasami może to zająć kilka dni, a innym razem warto uzbroić się w cierpliwość.

Ciekawe sposoby na bezsenne noce – krótkie podsumowanie

Bezsenna noc nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń i może mieć różne przyczyny. Najlepiej zapisać się na wizytę do lekarza i dokładnie zbadać swój organizm. Jeśli chodzi o ciekawe sposoby na bezsenne noce wypadałoby wyróżnić w tym miejscu silne leki uspokajające bez recepty (na wyciszenie organizmu, np. z melatoniną), mocne tabletki nasenne (koniecznie dobrane przez lekarza i stosowane po dokładnym wczytaniu się w ulotkę), regularną aktywność fizyczną, odpowiednią dietę (ułożoną z dietetykiem), stosowanie ziół i ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych. Przyda się też stworzyć w sypialni komfortowe warunki do snu, a więc utrzymać tam optymalną temperaturę (około 17-19 stopni Celsjusza), przewietrzyć pomieszczenie i zainwestować w wygodne łóżko.

Continue Reading
Możesz również lubić
Kliknij aby dodać komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kategorii Zdrowie i uroda

O nas kilka słów więcej

Portal ETIO został stworzony z myślą o naszych czytelnikach.

Zamieszczamy najciekawsze informacje i artykuły na różne tematy. Zapraszamy do przeglądania naszych felietonów i czytania artykułów.

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne

Do góry