Połącz się z nami
zdrowe zęby

Zdrowie i uroda

Dobór odpowiedniej szczoteczki decyduje o zdrowych zębach

Manualne szczoteczki powoli przechodzą do historii higieny jamy ustnej, ponieważ Polacy coraz chętniej sięgają po szczoteczki elektryczne i soniczne. Dają one znacznie lepsze efekty, niż szczoteczki manualne, jeśli chodzi o zdrowie i jakość uzębienia. Ich włosia docierają do wszystkich zakamarków między zębami, a szybkość i siła szczotkowania są dużo wyższe, niż w przypadku szczoteczek manualnych. Są zatem dużo lepszym wyborem, polecanym przez specjalistów dentystów i higienistki, gdy chodzi o higienę jamy ustnej i zdrowe zęby.

Różnice między szczoteczką elektryczną i soniczną

Należy sobie najpierw uświadomić, że szczoteczka soniczna również jest szczoteczką elektryczną, wobec tego, żeby je od siebie odróżnić, lepiej używać pojęć szczoteczka rotacyjna i soniczna. Wszystkie szczoteczki elektryczne są bowiem zasilane akumulatorowo, a zasada ich działania opiera się na generowaniu przez mechanizm szczoteczki ruchów całej główki lub tylko włosia. I właśnie na tym opiera się główna różnica w działaniu szczoteczek rotacyjnych i sonicznych. Szczoteczka rotacyjna czyści zęby na zasadzie wprawienia główki w ruch oscylacyjno-rotacyjny lub pulsacyjny, co skutkuje mechanicznym ścieraniem osadów i płytki nazębnej. Zaś szczoteczka soniczna wykorzystuje fale dźwiękowe w celu wprawienia samego włosia główki w drgania o wysokiej częstotliwości. Płytka nazębna i osady nie są mechanicznie usuwane, ale rozbijane i usuwane dzięki obecnej w jamie ustnej zawiesinie niewielkich bąbelków powstałych z pasty do zębów. Pozostałe różnice między szczoteczką rotacyjną i soniczną dotyczą kształtu główki i techniki szczotkowania. Szczoteczki rotacyjne posiadają główki okrągłe, co jest uzasadnione rodzajem wykonywanych ruchów okrężnych. Główki szczoteczek sonicznych przypominają szczoteczki manualne – są podłużne i opływowe.

Technika szczotkowania

Najbardziej popularną metodą szczotkowania zębów jest metoda okrężna. Polega ona na przyłożeniu szczoteczki do powierzchni zębów i wykonywania ruchów okrężnych. Ta metoda jednak nie oczyszcza dobrze powierzchni stycznych zębów. Znacznie lepszy wpływ na utrzymanie zdrowych, czystych zębów ma metoda obrotowo-wymiatająca. Ruch wymiatający jest najbezpieczniejszą metodą szczotkowania zębów, ponieważ nie uszkadza dziąseł, jednocześnie zapewniając ich delikatny masaż. Jest to ruch generowany przez szczoteczkę soniczną, co w głównej mierze decyduje, że to właśnie szczoteczki soniczne są częściej polecane przez dentystów.

Podsumowując, zdrowe zęby wymagają odpowiedniej techniki szczotkowania oraz odpowiedniego sprzętu. Warto zdać się na podpowiedzi specjalistów, którzy zarekomendują najlepszą opiekę, jaką pacjent może otoczyć swoją jamę ustną.

Więcej informacji na stronie: https://livefree.pl/zdrowe-zeby-o-tym-warto-wiedziec/

Continue Reading
Możesz również lubić
1 komentarz

1 komentarz

  1. Mi dentystka poleciła szczoteczkę elektryczną zamiast zwykłej. Znacznie lepiej czyści zęby.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kategorii Zdrowie i uroda

O nas kilka słów więcej

Portal ETIO został stworzony z myślą o naszych czytelnikach.

Zamieszczamy najciekawsze informacje i artykuły na różne tematy. Zapraszamy do przeglądania naszych felietonów i czytania artykułów.

Kalendarz

czerwiec 2023
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne

Do góry