Połącz się z nami
robienie zdjęć telefonem

Podróże

Jak robić dobre zdjęcia telefonem? Kilka praktycznych rad

W ostatnich latach coraz więcej osób chętnie robi zdjęcia telefonem. Wynika to z zaawansowanej technologii nowych smartfonów, które posiadają niezwykle dobre parametry i dają wiele możliwości. Niestety nie każdy potrafi zrobić dobre zdjęcia. Podstawą jest tu technika. Poznaj kilka naszych rad i zrób zdjęcia, które zaskoczą!

Postaw na czysty obiektyw

Robienie zdjęć telefonem z pozoru łatwe, może okazać się ogromnym wyzwaniem. Telefon każdego dnia towarzyszy nam w wielu zajęciach. Nosimy go praktycznie wszędzie, przez co na całym telefonie można zauważyć tłuste ślady palców. Tak samo jest z obiektywem. Aby móc robić dobre zdjęcia, konieczne jest jego czyszczenie przed każdym wykonaniem zdjęcia. Tylko wtedy można liczyć na wspaniałe efekty wykonanej sesji. Obiektyw powinno się czyścić miękką ściereczką np. taką, jaką wykorzystuje się do czyszczenia okularów.

Trzymaj smartfon w sposób stabilny

Zdjęcia z telefonu wyjdą dobre, jeśli telefon będzie trzymany w sposób stabilny. Kiedy poruszamy ręką, zdjęcia mogą wyjść rozmazane, a tym samym wyjątkowo nieudane. Warto również pamiętać o technice robienia zdjęć. Pionowo w sytuacji, gdy mamy do czynienia z małym obiektem, natomiast poziomo wtedy, kiedy chcemy sfotografować coś większego. Pamiętajmy, aby nie przechylać aparatu, robiąc tzw. zdjęcia na skos. Zamiast być ciekawe, tworzą nieestetyczny efekt.

Wybierz dobrze oświetlone miejsce

Zdjęcia wychodzą dużo lepiej, kiedy ustawimy się blisko naturalnego światła. Pamiętajmy jednak, że powinno to być miejsce widne, jednak osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych. Robienie zdjęć w pełnym słońcu nigdy nie wychodzi dobrze, dlatego najlepiej robić je w dzień zachmurzony, kiedy słońce nie świeci tak intensywnie. Kiedy chcemy zrobić zdjęcie w domu, najlepiej podejść do okna lub włączyć sztuczne oświetlenie w domu. Pamiętajmy również, aby w dzień nie używać lampy błyskowej, która zamiast dać pozytywne efekty sprawia, że zdjęcia wychodzą wyjątkowo nienaturalne np. z czerwonymi oczami. Podczas wykonywania zdjęć, warto też ustawić balans bieli. Dzięki temu można zyskać ciekawy efekt, poprzez idealnie odwzorowane kolory otoczenia i obiektów.

Odpowiednie kadrowanie zdjęć

Podczas robienia zdjęć telefonem ważne jest, aby zwracać uwagę na podstawy kadrowania. Chodzi o to, aby zdjęcia danej osoby, miejsca czy obiektu robić w taki sposób, aby pokazać trochę otoczenia. Zdjęcia, w których mamy zbyt blisko dany obiekt wychodzą nieestetycznie, dlatego konieczne jest aby znalazło się obok trochę natury, innych ludzi czy budynku. W celu wykonania dobrego zdjęcia, warto używać linii siatki, która pozwala na podzielenie obrazu na dziewięć kwadratów. Podstawowa zasada brzmi, że fotografowany obiekt powinien znaleźć się na jednym z przecięć linii. Nazywa się to mocnymi punktami obrazu. Idealnie określają proporcje, dzięki czemu zdjęcia wychodzą naprawdę dobre. Bardzo ważne jest także, aby unikać używania zoomu, który znacznie obniża jakość wykonanych fotografii.

Continue Reading
Możesz również lubić
1 komentarz

1 komentarz

  1. Podstawą każdej fotografii jest światło oraz w przypadku zdjęć portretowych skupienie ostrości na oczach.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kategorii Podróże

O nas kilka słów więcej

Portal ETIO został stworzony z myślą o naszych czytelnikach.

Zamieszczamy najciekawsze informacje i artykuły na różne tematy. Zapraszamy do przeglądania naszych felietonów i czytania artykułów.

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne

Do góry