Połącz się z nami

Podróże

Audio guide – gdzie używa się audioprzewodnika?

Mimo ciągłego rozwoju technologii i przeniesienia części życia do sfery cyfrowej, zwiedzanie wcale nie odchodzi do lamusa. Wręcz przeciwnie – lepszy standard życia pozwala na odbywanie większej ilości i dalszych wycieczek niż dawniej, a technologia tylko poprawia komfort zwiedzania. Przykładem jest są audioprzewodniki, czyli audio guide. Co to jest i gdzie się używa audioprzewodnika?

Muzeum

Systemy audio guide dla muzeów czy galerii sztuki występują w postaci poręcznych urządzeń, które zwiedzający trzymają w dłoni lub zawieszają na szyi na cały czas zwiedzania. Często urządzenia są w zestawie ze słuchawkami i posiadają nagrania dotyczące wyposażenia muzeum. Ich rolą jest oprowadzanie przewodnika po muzeum, co eliminuje potrzebę zatrudniania przewodników, a dla zwiedzającego – konieczność czytania długich opisów każdego eksponatu. Kolejną zaletą takiego systemu jest to, że nagrania występują często w różnych wersjach językowych – nie trzeba znać języka odwiedzanego kraju ani nawet często angielskiego, by móc skorzystać w pełni z czasu spędzonego w muzeum. Dostępne mogą być również wersje dla najmłodszych, a także przewodniki tekstowe lub wizualne. Niewątpliwą zaletą audioprzewodnika jest to, że użytkownik sam może wybierać treści, których chce wysłuchać – nie musi słuchać wszystkiego, a jedynie tego, co go interesuje, lub też informacji w wersji okrojonej. Urządzenia audioprzewodnika najczęściej są wypożyczane zwiedzającym na miejscu, w muzeum czy galerii, a koszt wyposażenia często wliczony jest w cenę biletu. Czasami audioprzewodniki można również ściągnąć z Internetu na telefon komórkowy. W każdym rozwiązaniu użytkownik ma możliwość wyboru języka, a także opisu danego eksponatu poprzez np. wprowadzenie na klawiaturze urządzenia lub telefonu numeru, który jest przy nim podany. Zwiedzający może też zatrzymywać czy przewijać nagrania. Obecnie często urządzenia audio guide działają też na zasadzie wykrywania położenia zwiedzającego i do tego położenia dobierają przedstawianą treść.

Zwiedzanie ze smartfonem

Rozwiązanie nagrań ściąganych na telefon komórkowy nie jest obecnie szeroko stosowane. Dużo częściej stosuje się rozwiązanie w postaci aplikacji na smartfony. Takie aplikacje cechują się dużą łatwością dostosowania prezentowanych danych – czy to do lokalizacji, którą może pobierać przez GPS lub Bluetooth, czy pory dnia albo roku, a nawet nastroju czy preferencji użytkownika. Język również może być wybierany automatycznie na podstawie ustawień smartfona. Aplikacje mają dużo atrakcyjniejszą prezencję niż standardowe audioprzewodniki – mogą dostarczać zarówno nagrany dźwięk, jak i tekst, zdjęcia, a nawet wideo. Ponadto mogą prezentować zwiedzającemu zadania do wykonania, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia zwiedzanie, szczególnie dla najmłodszych. Często spotykane są również aplikacje pozwalające na wycieczki na zewnątrz, służące do zwiedzania znanych miast, ulic, parków czy zoo.

Wycieczki zorganizowane

Duża część osób, wybierając się na wakacje, wybiera opcję wycieczek zorganizowanych. W czasie takich wycieczek zwiedzanie odbywa się w grupie, którą oprowadza przewodnik. W dużej grupie czy miejscach o dużym natężeniu turystów trudne może być przemawianie do podopiecznych, dlatego przewodnik często korzysta ze sprzętu, który to ułatwia. Jednym z takich rozwiązań jest tzw. audio tour guide, czyli system składający się z nadajnika i odbiorników radiowych. Przewodnik bez wysilania głosu może oprowadzać grupę, mówiąc do nadajnika z mikrofonem, natomiast słuchacze nie muszą przepychać się przez tłum czy nadążać za przewodnikiem, by wysłuchać jego opowieści przez odbiornik ze słuchawkami. Urządzenia takie mogą często również wspomagać tłumaczenie symultaniczne.

Continue Reading
Możesz również lubić
Kliknij aby dodać komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kategorii Podróże

O nas kilka słów więcej

Portal ETIO został stworzony z myślą o naszych czytelnikach.

Zamieszczamy najciekawsze informacje i artykuły na różne tematy. Zapraszamy do przeglądania naszych felietonów i czytania artykułów.

Kalendarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne

Do góry