Połącz się z nami

Dom i ogród

Dobór odpowiedniej zaprawy murarskiej – czym się sugerować?

Zaprawa murarska to produkt, który niezbędny jest praktycznie na każdej budowie. Można przygotować ją samodzielnie w betoniarce bądź też zdecydować się na zakup gotowych mieszanek, które wystarczy rozrobić z wodą. Dobrze wiedzieć, jaki rodzaj zaprawy sprawdzi się w poszczególnych sytuacjach.

Czym jest zaprawa murarska?

Zaprawa murarska to mieszanka piasku, wody i spoiwa w odpowiednich proporcjach. Te dobiera się w zależności od tego, jaką wytrzymałością powinna charakteryzować się zaprawa. Przy budowie domu najczęściej stosowane są zaprawy murarskie, które oznacza się symbolami M2-M20 – symbol ten jest oznaczeniem minimalnej wytrzymałości danego rodzaju zaprawy.

Jakie zaprawy murarskie stosuje się najczęściej?

Na terenach budowlanych najczęściej stosuje się zaprawy cementowo-wapienne oraz zaprawy cementowe. Te drugie charakteryzują się największą wytrzymałością, jednak wyróżnia je także nieco wyższa cena, zwłaszcza w przypadku uznanych marek. Zaprawa cementowa bez obaw może być stosowana do murowania fundamentów i ścian nośnych. Często wykorzystuje się ją także do wylania podłoża pod posadzkę betonową. Zaprawy cementowo-wapienne charakteryzują się nieco niższą wytrzymałością, stąd też nie stosuje się ich do murowania takich elementów jak fundamenty i ściany nośne. Można stosować je wyłącznie w przypadku ścian budynków na gruntach, które nasycone są wodą.

Wymienione rodzaje zapraw mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Warte uwagi zaprawy murarskie znaleźć można na stronie internetowej gorazdze.pl/pl/Zaprawa-Murarska. Są to produkty wykorzystywane przez największych inwestorów, którzy doceniają je za trwałość, jakość i korzystne ceny.

Jaką zaprawę murarską wybrać do konkretnych zadań?

Na przykładzie zapraw cementowych warto omówić dopasowanie jej marki do rodzaju wykonywanych zadań.

Zaprawa M2 – używana jest do wykonywania warstwy wierzchniej tynków zewnętrznych i wewnętrznych, a także warstw wyrównawczych

Zaprawa M4 – służy do murowania ścian, sklepień, fundamentów, można ją wykorzystywać także do zadań zaprawy M2

Zaprawa M7 – stosowana jako narzut dla tynków w tynkach zewnętrznych,

Zaprawa M12 -służy do murowania filarów, murów i sklepień. Może także być wykorzystywana do przygotowania podłoża pod posadzkę,

Zaprawa M15 – wykonuje się przy jej pomocy podłoża pod posadzki, a także muruje mury, filary, sklepienia oraz sklepienia cieńkościelne,

Zaprawa M20 – charakteryzuje się podobną funkcjonalnością, co zaprawa M15.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej parametry, wybór odpowiedniej zaprawy powinien być dopasowany do zakresu planowanych zadań. Konkretny produkt musi wyróżniać się odpowiednią przyczepnością oraz wytrzymałością. Najlepszym wyborem są produkty przeznaczone do ściśle określonych konstrukcji. Cena zapraw murarskich uzależniona jest od składu produktu – standardowe zaprawy cementowe najczęściej dostępne są w cenach nie przekraczających kilkunastu złotych za worek. O wiele więcej trzeba zapłacić z kolei za produkty szybkowiążące bądź też z dodatkiem specjalnych środków izolujących.

Continue Reading
Możesz również lubić
Kliknij aby dodać komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kategorii Dom i ogród

O nas kilka słów więcej

Portal ETIO został stworzony z myślą o naszych czytelnikach.

Zamieszczamy najciekawsze informacje i artykuły na różne tematy. Zapraszamy do przeglądania naszych felietonów i czytania artykułów.

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne

Do góry