Połącz się z nami

Zdrowie i uroda

Twój organizm potrzebuje tłuszczu

Czy wiesz, że istnieje kilka dobrze znanych plemion w Afryce… plemiona Masai, Samburu i Fulani… gdzie ich dieta składa się głównie z surowego (niepasteryzowanego) mleka pełnego, dużej ilości czerwonego mięsa i krwi krów? Typowi członkowie tych plemion jedzą 5x średniej ilości tłuszczów nasyconych w porównaniu do chorych Amerykanów z dużą nadwagą.
Pomimo bardzo wysokiego spożycia tłuszczów nasyconych, wykazują oni bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej, a choroby serca i cukrzyca u miejscowych mieszkańców plemienia praktycznie nie występuje.

Ogłoś to. Tłuszcz jest dobry!

Oczywiście organizm potrzebuje tłuszczu, ale zanim się zbyt podekscytujemy pamiętajmy, że istnieją pewne złe tłuszcze. Bardzo złe tłuszcze. Prawdziwym problemem są fałszywe lub sztuczne tłuszcze. Rodzaj tłuszczów, które ulegają zmianie z różnych powodów – jak uwodornione tłuszcze trans, które zostały stworzone, aby wydłużyć okres przydatności do spożycia innych fałszywych i przetworzonych żywności.

Spośród wszystkich zmian w diecie, które są związane z modernizacją, nic nie różni się od tego, co zrobiliśmy z tłuszczami i olejami. W ciągu ostatnich 100 lat w Stanach Zjednoczonych nasze spożycie tłuszczu zmieniło się z opartego w dużej mierze na zwierzętach, naturalnego na roślinne i tak nienaturalne, że nasz organizm nie jest w stanie się do tego przystosować.

Nasze „nowe” tłuszcze, jak wszystkie uwodornione oleje, oleje sojowe, kukurydziane i szafranowe, olej z nasion bawełny i olej rzepakowy są bardzo problematyczne. Tłuszcze te są podgrzewane do bardzo wysokich temperatur podczas przetwarzania (lub podczas smażenia lub gotowania) i wykazano, że powodują raka, choroby serca, zaburzenia układu odpornościowego, trudności w uczeniu się, problemy ze wzrostem i osteoporozę. Owe fałszywe tłuszcze definitywnie odgrywają swoją rolę w naszej epidemii otyłości i chorób.
jedz tłuszcze naturalne i unikaj tłuszczów przetworzonych. Formuła ta działa, ponieważ natura nie wytwarza złego tłuszczu.

Pamiętaj: Słuchaj swojego ciała.


Z tymi wszystkimi informacjami łatwo jest czuć się przytłoczonym, zwłaszcza jeśli zaczniesz czytać etykiety (ponieważ podrobione tłuszcze znajdują się w tak wielu przetworzonych produktach spożywczych – nawet „zdrowych”, takich jak sosy sałatkowe). Nie sądzę, aby ta informacja miała przekonać ludzi, że muszą być tacy jak Masajowie i jeść tylko czerwone mięso i krew krowią. Moja rodzina je mięso, ale oszczędnie. Uważam również, że możliwe jest prowadzenie zdrowego trybu życia w oparciu o dietę wegetariańską (pod warunkiem, że zawiera ona wiele wysokiej jakości produktów mlecznych i jaj). Osobiście nie sądzę, aby dieta wegańska miała sens z czysto zdrowej perspektywy (chociaż mam mnóstwo przyjaciół wegańskich, którzy są niesamowici i jestem pewna, że się nie zgodzą).

Pamiętaj: nie ma jednego sposobu na zdrowe życie. Cywilizacja na całym świecie żyła i kwitła przez tysiące lat na różnych dietach. Ale mają one kilka cech wspólnych:

  • Jedli prawdziwe tłuszcze. Wysokiej jakości tłuszcze.
  • Nie jedli żywności przetworzonej. Brak opakowań. Brak kodów kreskowych.
  • Nie jedli produktów pochodzenia zwierzęcego pompowanych hormonami, antybiotykami.
  • Uznali, że jedzenie jest pożywieniem.
  • Poświęcali czas na jedzenie. Nie było czegoś takiego jak „fast food”.
  • Uznali oni znaczenie żywności w kształtowaniu przyszłych pokoleń.

Mam nadzieję, że zobaczysz znaczenie tłuszczu oraz wszystkich makro i mikroskładników odżywczych (innymi słowy, nie zastępuj diety niskostłuszczowej dietą niskokaloryczną). Szukanie pokarmów o dużej zawartości składników odżywczych jest niezbędne dla naszych dzieci.

Rozkoszuj się tłustością!

Kliknij aby dodać komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kategorii Zdrowie i uroda

O nas kilka słów więcej

Portal ETIO został stworzony z myślą o naszych czytelnikach.

Zamieszczamy najciekawsze informacje i artykuły na różne tematy. Zapraszamy do przeglądania naszych felietonów i czytania artykułów.

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne

Do góry