Połącz się z nami

Zdrowie i uroda

Rehabilitacja domowa po szyciu łąkotki

Pacjenci po operacji szycia łakotki wymagają rehabilitacji zaraz po zabiegu. Brak możliwości obciążania nogi w tym pierwszym etapie po zabiegu sprawia, że regularna rehabilitacja domowa jest idealnym rozwiązaniem dla tej grupy pacjentów. Fizjoterapeuta z dojazdem do domu pomoże stanąć na nogi i usprawni kolano po operacji.

Jak wygląda rehabilitacja domowa po szyciu łąkotki?

Rehabilitacja domowa po zabiegu artroskopowego szycia łąkotki przyśrodkowej lub bocznej rozpoczyna się, kiedy pacjent wraca do domu po zabiegu. W początkowym okresie pomimo braku możliwości obciążania kończyny fizjoterapeuta pracuje z bliznami, bo choć nie są one rozległe to będą się tworzyły zrosty, które mogą wpłynąć na ograniczenie ruchomości kolana.

Na wczesnym etapie od 0 do 3 tygodni zwraca się szczególną uwagę na chłodzenie, odciążenie i redukcję obrzęku po operacyjnego, co dobry fizjoterapeuta wykonuje manualnie. Pracuje również w odciążeniu nad budowaniem siły mięśni stabilizujących kolano oraz przywracaniem zakresu ruchu. Dużym błędem jest na tym etapie opóźnianie rehabilitacji, co może skutkować powstaniem dużego przykurczu w stawie.

Z czasem, kiedy zaczynamy obciążać staw kolanowy włącza się ćwiczenia czynne, operowe ćwiczenia priopriocepcji, cały czas zwiększając zakres ruchomości w stawie wzmacniając siłę mięśni stabilizacyjnych. Wykonuje się również stretching mięśni tylnej strony uda oraz profilaktykę konfliktu rzepkowo-udowego.

Kiedy należy zacząć rehabilitację domową po szyciu łąkotki?

Rehabilitacja zaczyna się zaraz po wyjściu ze szpitalu, pierwszy kontakt z fizjoterapeutą powinien mieć miejsce jeszcze na oddziale szpitalu pomiędzy 12 a 24 h od zabiegu. Podczas takiego spotkania fizjoterapeuta przekazuje zalecenie, uczy prawidłowego poruszania się o kulach z odciążeniem nogi operowanej.

Zaraz po powrocie do domu nawet następnego dnia doświadczony fizjoterapeuta z dojazdem do domu może rozpocząć rehabilitacje, nie warto zwlekać, bo czas tych pierwszych trzech tygodni po zabiegu może być kluczowy dla dalszych efektów po operacyjnych.

Ile trwa rehabilitacja po szyciu łąkotki?

Tak jak różnią się od siebie poszczególne rodzaje uszkodzeń łakotki, ich lokalizacja i rozległość tak również nie bez znaczenia w procesie powrotu do zdrowia ma też technika operacyjna i przyczyna urazu łąkotki. Te i wiele innych czynników może wpływać na czas trwania rehabilitacji.

Średni czas dochodzenia do sprawności kolana po zabiegu, mniej więcej sprzed urazu, czyli do aktywności dnia codziennego to około trzy miesiące. W przypadku chęci powrotu do aktywności sportowych ten czas może się wydłużyć nawet do 6 miesięcy.

Kiedy można normalnie chodzić po szyciu łąkotki?

Średni czas, kiedy możemy zacząć chodzić bez kul i obciążać operowaną nogę wynosi od około 4 do 6 tygodni po operacji. Wszystko zależy od typu i lokalizacji uszkodzenia łąkotki oraz wykonanej techniki operacyjnej.

Należy pamiętać, że w przypadku szycia łąkotki z uszkodzeniem zlokalizowanym w strefach gorzej ukrwionych proces gojenia jest dłuższy a tym samym czas odciążania kończyny za pomocą kul łokciowych może być jeszcze dłuższy. Natomiast w przypadku niewielkich uszkodzeń w strefie lepszego przepływu krwi, czas ten może ulec znacznemu skróceniu.

Continue Reading
Możesz również lubić
Kliknij aby dodać komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kategorii Zdrowie i uroda

O nas kilka słów więcej

Portal ETIO został stworzony z myślą o naszych czytelnikach.

Zamieszczamy najciekawsze informacje i artykuły na różne tematy. Zapraszamy do przeglądania naszych felietonów i czytania artykułów.

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne

Do góry