Połącz się z nami

Zdrowie i uroda

Media a postawy wobec bezpiecznego korzystania z substancji psychoaktywnych

W 1971 roku Richard Nixon wprowadził do debaty publicznej pojęcie wojny z narkotykami. W politykę narkotykową, wymierzoną w osoby handlujące substancjami psychoaktywnymi i zażywające narkotyki, zostali zaangażowani nie tylko politycy i najbardziej wpływowe osoby, ale też media. Jakie postawy w Polsce media przyjmują wobec narkotyków?

Stosunek mediów do narkotyków w Polsce

Zgodnie z „Raportem o stanie narkomanii w Polsce 2020”, który przygotowało Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, 5,4% polskiej populacji zażywa narkotyki. Największy odsetek jest obserwowany u młodzieży i dorosłych w wieku 15-34 lat.

Stosunek mediów do narkotyków w Polsce jest niejednoznaczny. Z jednej strony nasilają się apele o ostrożność, wynikające ze zwiększonego stosowania w naszym kraju fentanylu – opioidu, który tylko w 2022 roku w Stanach Zjednoczonych przyczynił się do śmierci 84 tys. osób. Z drugiej strony, nie ustają naciski niektórych mediów, celebrytów, a nierzadko także polityków, niezmiennie domagających się legalizacji marihuany. Pewnych informacji na temat podejścia mediów do narkotyków dostarcza artykuł „Narkotyki i ich użytkownicy w dyskursach polskiej prasy codziennej (2015–2016)” autorstwa Piotra Kępskiego, który w 2021 roku opublikowano w czasopiśmie „Alkoholizm i Narkomania”. Wynika z niego, że poszczególne narkotyki były w polskich mediach (Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Fakt, Nasz Dziennik) przedstawiane w następujący sposób:

  • heroina – to twardy, nielegalny narkotyk i niebezpieczna, uzależniająca substancja, która może powodować śmierć. W mediach powiązana jest z przestępczością i przemytem oraz degeneracją;
  • kokaina – z jednej strony przedstawiana jako narkotyk elitarny i celebrycki, a z drugiej – jej obraz kształtuje też dyskurs kryminalny;
  • amfetamina – przedstawiana jest jako stymulant, który silnie uzależnia i powoduje agresję. Z tego względu kojarzona jest przede wszystkim z przestępczością i środowiskami pseudokibiców;
  • marihuana – najczęściej opisywana przez dyskurs kryminalny i polityczno-medyczny. Jednocześnie nie brakuje też wartościowania pozytywnego, związanego z rekreacyjnym zażywaniem tej substancji.

Bezpieczne korzystanie z substancji psychoaktywnych – narkotest MORRIS

Według wspomnianego wcześniej raportu Polacy najczęściej sięgają po narkotyki takie jak marihuana, amfetamina, kokaina, LSD czy heroina. Niezależnie od tego, jak są one postrzegane przez media, nie można udawać, że nie są one przez społeczeństwo stosowane i problemu nie ma.

Trudno w kontekście substancji takich jak heroina czy kokaina mówić o „bezpiecznym korzystaniu”. Musimy też mieć świadomość tego, że branie wszelkiego rodzaju substancji psychoaktywnych – także tych o większej akceptacji społecznej, jak marihuana – może wiązać się z dodatkowymi zagrożeniami. Dlatego wiele osób coraz częściej korzysta ze specjalnych narkotestów, które pozwalają wykryć w substancjach psychoaktywnych szczególnie niebezpieczne narkotyki, takie jak fentanyl. Można je znaleźć na stronie https://protestkit.pl/.

Innym przykładem może być narkotest MORRIS, który jest jednym z głównych testów do identyfikacji kokainy lub ketaminy. Więcej informacji o nim można znaleźć na stronie https://protestkit.pl/morris-pro-test/.

Continue Reading
Możesz również lubić
Kliknij aby dodać komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kategorii Zdrowie i uroda

O nas kilka słów więcej

Portal ETIO został stworzony z myślą o naszych czytelnikach.

Zamieszczamy najciekawsze informacje i artykuły na różne tematy. Zapraszamy do przeglądania naszych felietonów i czytania artykułów.

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne

Do góry