Wizyta u onkologa to bardzo stresujące wydarzenie, jest ona jednak konieczna w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej. W takiej sytuacji zawsze pojawia się pytanie, do którego lekarza chory powinien się udać, oraz jak powinno wyglądać leczenie po potwierdzeniu diagnozy?
Do jakiego lekarza należy się zgłosić?
Onkolog jest tym specjalistą, do którego pacjent nie potrzebuje skierowania, dlatego podejrzewając u siebie raka chory od razu może się udać do poradni onkologicznej. Konsultacje w tym zakresie przeprowadza m.in. Lecznica Onkologiczna Onkolmed, przyjmująca zarówno dorosłych, jak i dzieci. Podczas wizyty lekarz bada chorego, przeprowadza z nim wywiad i ocenia wyniki, a po postawieniu diagnozy proponuje najlepsze metody leczenia.
Warto przy tym pamiętać, że onkolog nie zajmuje się wszystkimi schorzeniami nowotworowymi, a jedynie wybraną częścią ciała, dlatego trzeba wybrać właściwego specjalistę – przykładowo, jeśli objawy sugerują raka żołądka, właściwym miejscem będzie poradnia nowotworów układu pokarmowego. W razie wątpliwości obsługa recepcji powinna przeprowadzić z pacjentem wywiad, który pozwoli ocenić, do jakiego specjalisty zapisać chorego.
Jak wygląda leczenie?
Leczenie choroby nowotworowej u każdego pacjenta przebiega inaczej, a wpływ na to ma wiele czynników, np. wiek, występowanie chorób współtowarzyszących, stopień zaawansowania choroby, lokalizacja guza. Specjalista zleca także dodatkowe badania jak RTG, USG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, prócz tego konieczne może się okazać pobranie wycinka do badań histopatologicznych. Na podstawie zebranych wyników specjalista onkolog może zaplanować terapię, która przy chorobach nowotworowych najczęściej obejmuje radioterapię, chemioterapię, leczenie chirurgiczne, immunoterapię. Lekarz zawsze powinien dokładnie wyjaśnić pacjentowi na czym będzie polegać jego leczenie, jakie są możliwe zagrożenia oraz jakie są rokowania.
Dobrym wyborem będzie placówka oferująca kompleksową opiekę nad pacjentem, ponieważ w leczeniu schorzeń nowotworowych istotną kwestią jest także np. sposób żywienia oraz skuteczne łagodzenie bólu. W dobrych poradniach specjalista onkolog współpracuje z dietetykami, genetykami, psychoonkologami oraz specjalistami w zakresie leczenia bólu.
Źródło: https://www.zwrotnikraka.pl/onkolog-pierwsza-wizyta-onkologia/
https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,wizyta-u-onkologa,artykul,1643369.html