Połącz się z nami

Zdrowie i uroda

Domowe sposoby na udrożnienie nosa

Katar, zwłaszcza przewlekły, to nie tylko problemy z oddychaniem, ale także większe ryzyko pojawienia się infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej i rozwoju zapalenia zatok. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa warto zatem zadbać o to, by nieżyt nosa trwał jak najkrócej, niezależnie od przyczyny. Poznaj domowe sposoby na udrożnienie nosa.

Jak oczyścić nos z wydzieliny?

Wydzielina gromadząca się w przewodach nosowych może w znacznym stopniu utrudnić, a nawet całkowicie uniemożliwić oddychanie. Może też przyczynić się do stanu zapalnego zatok, co często zdarza się na przykład przy niewłaściwie leczonym katarze na tle alergicznym [1]. By zapobiec tej dolegliwości oraz przywrócić komfort oddychania należy regularnie usuwać wydzielinę zatykającą przewody nosowe. Co na udrożnienie nosa sprawdzi się najlepiej? Sprawdzonym sposobem są inhalacje parowe. Wystarczy rozpuścić w wodzie łyżkę soli morskiej i dodać kilka kropli olejku sosnowego, miętowego lub eukaliptusowego, które ułatwiają oddychanie [2]. Inhalacje pomagają rozrzedzić wydzielinę, co ułatwia jej usuwanie z przewodów nosowych. Są zalecane zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Domowe inhalacje parowe są sprawdzonym i skutecznym sposobem radzenia sobie z katarem. Pamiętajmy tylko, by woda z dodatkiem olejków eterycznych i soli nie była zbyt gorąca. Należy nachylić się nad naczyniem z wodą i głęboko oddychać przez nos, a wydychać powietrze ustami. Inhalacje redukują też obrzęk śluzówki, co ułatwia oddychanie.

Co na udrożnienie nosa – irygacje

Kolejny sprawdzony domowy sposób na udrożnienie nosa przy katarze to irygacje z roztworu soli morskiej. Irygacje, czyli płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej, nawilżają błonę śluzową przewodów nosowych, pomagają obkurczyć śluzówkę i oczyścić nos z nagromadzonej wydzieliny. Sól fizjologiczną do irygacji można kupić w aptece, można też samodzielnie przygotować potrzebny roztwór. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli i szczyptę sody oczyszczonej w ok. 150 ml przegotowanej letniej wody. Takim roztworem należy napełnić strzykawkę, odchylić głowę do tyłu i delikatnie wstrzyknąć zawartość do dziurki nosowej, jednocześnie zatykając drugą i wciągając powietrze nosem. Płyn wypłynie drugim nozdrzem, a resztę należy wydmuchać w chusteczkę. Tak samo postępujemy z drugim nozdrzem. Pamiętajmy też, że wydmuchiwanie nosa w taki sposób, by oczyszczać kolejno każdą dziurkę, to najlepsza metoda zapobiegania rozwojowi zapaleniu zatok.

Przyprawy i produkty spożywcze przydatne przy katarze

Na obkurczenie błony śluzowej nosa przy katarze świetnie sprawdzi się zapach świeżo startego chrzanu. Można też sięgnąć po łatwo dostępne produkty, takie jak cebula, czosnek oraz imbir. Z imbiru można sporządzać napary, z cebuli syrop, a czosnek dodawać do potraw. Dla osób dorosłych lubiących ostre przyprawy sprawdzą się pikantne papryczki i pieprz cayenne, które zawierają substancje sprzyjające obkurczaniu błony śluzowej nosa, co łagodzi katar.

Co zastosować na katar na tle alergicznym?

Przewlekły katar na tle alergicznym jest czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju zapalenia zatok, dlatego należy mu przeciwdziałać. Zaleca się rozpoznanie przyczyny alergii, czyli rodzaju alergenów wywołujących reakcję uczuleniową, oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia takiego jak przyjmowanie leków przeciwhistaminowych [3] czy immunoterapia alergenowa [4]. Dobrym sposobem na zniwelowanie stanu zapalnego śluzówki nosa w przypadku osób dorosłych jest zastosowanie sprayu do nosa z kortykosteroidami Nasometin Control*, który działa już po kilku minutach i ułatwia oddychanie nawet przez cały dzień [5]. Dzięki temu przewody nosowe pozostają drożne, wydzielina nie zbiera się w nich i nie spływa do zatok.

Przypisy:

  1. Monika Świerczyńska- Kępa, Alergiczny nieżyt nosa, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa, data dostępu 11.03.2022.
  2. Ewa Stanek-Misiąg, Katar nasz powszechny, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/wywiady/197503,katar-nasz-powszechny, data dostępu 11.03.2022.
  3. Arcimowicz M.: Skuteczne i bezpieczne leczenie alergicznego nieżytu nosa. Alergopro_l 2015; 11(3): 11-22.
  4. Jura-Szołtys E., Rogala B., Immunoterapia w alergiach sezonowych, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): 44-48.
  5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasometin Control.

* Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, gdyż kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria. Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

Continue Reading
Możesz również lubić

Więcej w kategorii Zdrowie i uroda

O nas kilka słów więcej

Portal ETIO został stworzony z myślą o naszych czytelnikach.

Zamieszczamy najciekawsze informacje i artykuły na różne tematy. Zapraszamy do przeglądania naszych felietonów i czytania artykułów.

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne

Do góry