Połącz się z nami

Zakupy

Manetka do roweru elektrycznego – wykorzystanie potencjału jednośladu

Manetka do roweru elektrycznego jest niewielkim elementem roweru, ale spełnia bardzo ważną funkcję, jej zadaniem jest elektryczne wspomaganie jazdy. Jest niezbędna podczas podjazdów czy też manewrów przyspieszania w czasie pokonywania różnych przeszkód na drodze. Z reguły działa na zasadzie nacisku, im mocniejszy przycisk, tym rower bardziej przyspiesza.

Jak dopasować manetkę do roweru elektrycznego?

Rowery elektryczne są coraz bardziej popularne, są wyposażone w silnik, a także baterię, która go zasila, można je podzielić na dwie główne kategorie:

  • pedelec, w którym wspomagane jest pedałowanie,

  • e-bike to rodzaj jednośladu, który jest wyposażony w manetkę i może pracować niezależnie od pedałowania.

Wydaje się, że wybór manetki do roweru elektrycznego nie jest trudny, ponieważ wszystkie modele działają tak samo, przyspieszają jazdę roweru, w praktyce są między nimi duże różnice, można podzielić je na:

  • pełne,

  • połówkowe,

  • kciukowe.

Zazwyczaj manetka do roweru elektrycznego pełna jest wykorzystywana do rowerów miejskich, można ją trzymać dłużej w jednej pozycji, obejmując całą dłonią. Taki model sprawdza się bardzo dobrze w rowerach miejskich, ale podczas trudnej jazdy terenowej raczej się nie sprawdzi. Lekkie działanie pełnej manetki do roweru elektrycznego na wybojach sprawia, że można ją nawet niechcący przekręcić, a to przy jednośladzie o dużej mocy jest niebezpieczne. Manetka kciukowa nie jest tak komfortowa w użytkowaniu, ale została zaprojektowana właśnie z myślą o rowerach trekkingowych, zapewnia optymalną kontrolę nad jazdą, nawet w trudnych i mało przewidywalnych warunkach. Jej forma sprawia, że dozowanie przyspieszenia jest bardzo dokładne. Manetka do roweru elektrycznego połówkowa  jest dobrym rozwiązaniem w przypadku rowerów miejskich i szosowych.

Rower elektryczny z manetką gazu – konieczność rejestracji

Trzeba pamiętać, że manetka do roweru elektrycznego powinna być zainstalowana w sposób stabilny i wytrzymały, aby można było nią komfortowo operować w trakcie jazdy. Odpowiednio dobrana manetka umożliwia wykorzystanie napędu elektrycznego w podróży. Jeśli rower elektryczny jest zaopatrzony w manetkę umożliwiającą jazdę bez pedałowania powyżej 60 km na godzinę, powinien być zarejestrowany w Wydziale komunikacji i mieć wykupione ubezpieczenie OC. Konieczne jest wówczas zamontowanie tablicy rejestracyjnej i nie można poruszać się takim rowerem po ścieżkach rowerowych. Montaż takiej manetki nie należy do skomplikowanych czynności i można go wykonać we własnym zakresie, zazwyczaj zajmuje około 20 minut.

Continue Reading
Możesz również lubić
Kliknij aby dodać komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kategorii Zakupy

O nas kilka słów więcej

Portal ETIO został stworzony z myślą o naszych czytelnikach.

Zamieszczamy najciekawsze informacje i artykuły na różne tematy. Zapraszamy do przeglądania naszych felietonów i czytania artykułów.

Kalendarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne

Do góry