Połącz się z nami

Dom i ogród

Jak pozbyć się elektrośmieci?

Elektrośmieci, ze względu na zagrożenie, jakie stwarzają, są szczególnym rodzajem odpadów i dlatego nie mogą trafić do zwykłego śmietnika. Ich niewłaściwe zutylizowanie grozi wysokimi mandatami, jak więc w prawidłowy sposób się ich pozbyć?

Wymiana sprzętu na nowy

Najprościej jest wtedy, gdy jakieś urządzenie elektroniczne wymieniamy na nowe. Sklep ma obowiązek przyjąć stare urządzenie, i to bez pobierania żadnych dodatkowych opłat, chyba że za zniesienie i transport do sklepu. Wymiana dotyczy takiego samego sprzętu, czyli na przykład telewizor za telewizor albo pralka za pralkę. W dużych marketach sprzedających AGD zużyte elektrośmieci są przyjmowane czasami także bez wymiany, ale dotyczy to tylko tych małych przedmiotów, jak baterie, żarówki albo sprzęt w rodzaju suszarki do włosów bądź miksera – dużej pralki czy zmywarki już tak nie da się zostawić. Co zatem zrobić w takiej sytuacji?

Zbiórki elektrośmieci

W praktycznie każdej gminie działa punkt zbierania elektrośmieci. W niektórych miastach duży, zużyty sprzęt elektroniczny zbierany jest za darmo, wystarczy go tylko wystawić przed śmietnik w wyznaczonym terminie. To jednak rzadkie rozwiązanie i częściej wygląda to tak, że stare pralki i telewizory trzeba samodzielnie dostarczyć do punktu zbiórki albo płaci się gminie za ich transport. Punkty zbierania elektrośmieci nie zawsze działają przez cały tydzień lub mają krótkie godziny otwarcia, przez co dostarczenie zużytego sprzętu staje się jeszcze bardziej kłopotliwe oraz kosztowne.

Jak oddać elektrośmieci przez internet?

Prostym sposobem na pozbycie się niepotrzebnego sprzętu jest złożenie zlecenia na odbiorydomowe.pl. W ramach tej usługi odbierane są różnego rodzaju elektrośmieci, od małych sprzętów po wielkogabarytowe AGD, wystarczy jedynie zaznaczyć w zgłoszeniu typ urządzenia – za jednym razem można oddać maksymalnie cztery rzeczy. Co jednak ważne, oddawany sprzęt musi być kompletny, czyli z wszystkimi częściami, kablami i akcesoriami, nie ma za to żadnego znaczenia, czy urządzenie działa – odbiór dotyczy także rzeczy popsutych.

Usługa jest bezpłatna i dzięki temu właściciel elektrośmieci nie musi się niczym martwić, ponieważ zniesieniem sprzętu oraz jego transportem zajmuje się wynajęta firma, a zużyty sprzęt jest utylizowany zgodnie z przepisami.

Continue Reading
Możesz również lubić
Kliknij aby dodać komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kategorii Dom i ogród

O nas kilka słów więcej

Portal ETIO został stworzony z myślą o naszych czytelnikach.

Zamieszczamy najciekawsze informacje i artykuły na różne tematy. Zapraszamy do przeglądania naszych felietonów i czytania artykułów.

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne

Do góry