Schengen nie dla Bułgarii?

Home / Państwa UE / Schengen nie dla Bułgarii?

Przyjęciu Bułgarów sprzeciwiają się Niemcy, Holandia oraz Austria.
Czy apel Jean-Claude’a Junckera w tej sprawie zmieni ich zdanie?
Bułgarski dziennik Sega wychodzi z założenia, że nic na to nie wskazuje, lecz odpowiedź definitywną przyniesie dopiero czas.

Wygłoszone przez niego w Parlamencie Europejskim orędzie poruszały tematykę Bułgarii oraz Rumunii, które jego zdaniem winny zostać w trybie natychmiastowym włączone w strefę Schengen, a także poparcie wobec idei poszerzenia wspólnoty również o kraje Bałkanów Zachodnich.

Pierwszy głos sprzeciwu wyszedł ze strony Niemieckiego ministra spraw wewnętrznych, Thomasa de Maiziere, którego zdaniem przyjęcie Bułgarii oraz Rumunii do Schengen jest możliwe, jednakże muszą one w tym celu odbyć jeszcze długą drogę.

Najgłośniejszym przeciwnikiem przyjęcia tych dwóch krajów do strefy Schengen jest Holandia, której premier Mark Rutte oficjalnie stwierdził, iż szef Komisji Europejskiej powinien udać się na konsultacje z lekarzem, zaś przyjęcie Bułgarii oraz Rumunii jest na chwilę obecną niemożliwe, jako że obawy względem kontroli granic oraz korupcji są po prostu nader wysokie.

 

Członkostwo UE a Schengen

Obydwa te kraje zostały przyjęte do Unii Europejskiej już 10 lat temu, natomiast przyjęcie ich do wspólnoty było równoznaczne z wprowadzeniem określonych systemów, które monitorują systemy sądownicze. Właśnie na podstawie uzyskanych przez nie danych uznano, że wyniki są niedostateczne, aby móc przyjąć te państwa do strefy Schengen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *