Ukraina a Unia Europejska

Home / Państwa UE / Ukraina a Unia Europejska

Przywódcy UE oraz Ukrainy skończyli w niedzielę dwudniowe spotkanie, którego celem było ukazanie następującego zbliżanie oraz omówienie dzielących ich różnic.

Donald Tusk, obecny przewodniczący Rady Europejskiej oraz Jean-Claude Junkcer, przewodniczący Komisji Europejskiej, wybrali się do Kijowa w celu odbycia spotkania z Petrem Poroszenką – prezydentem Ukrainy. Mawiano o nadchodzącym sukcesie, który jednakże spalił na panewce – nie udało się zwieńczyć udanych relacji pomiędzy Brukselą a Kijowem.

Ostatnimi czasy można było zaobserwować poprawę tych relacji – Ukraińcy otrzymali możliwość wkraczania do strefy Schengen bez konieczności posiadania odpowiednich wiz, co stanowiło priorytetowy cel dla władz tego Państwa. Ostatni tydzień owocował także ratyfikacją umowy stowarzyszeniowej z Kijowem, która zatwierdzona została przez wszystkie kraje członkowskie.

 

Co miało miejsce:

– Ukraina spodziewała się pisemnego potwierdzenia ich europejskich dążeń ze strony Unii, lecz przeciwny głos Holendrów okazał się niweczący.

– Opracowanie umowy stowarzyszeniowej, w której znajdują się zapisy dotyczące koordynacji prawa ukraińskiego z unijnym. Ma ona wejść w życie we wrześniu bieżącego roku.

– Niewiążące referendum tyczące się umowy o stowarzyszeniu Unii oraz Ukrainy. O ile zostało ono przyjęte pozytywnie ze strony holenderskiej, lecz pod warunkiem, że nie jest ono jednoznaczne z przyjęciem tego państwa do Wspólnoty.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *