Prawo unijne uderzy w polskie firmy?

Home / Państwa UE / Prawo unijne uderzy w polskie firmy?

Firmy zostaną zobowiązane do płacenia swoim pracownikom kwotę adekwatną do tej, jaką wypłacają firmy niemieckie. Szacuje się, że nowe regulacje dosięgną od 500 tysięcy do nawet miliona rodzimych pracowników.

O co chodzi?

Jeżeli dana firma zdecyduje się na wysłanie swoich pracowników do podjęcia czynności służbowych w innym kraju przynależącym do Unii Europejskiej, to będzie ona zobowiązana do zmiany płatności na tę odpowiadającą lokalnym stawkom. Do tego oczywiście należy doliczyć rozmaite dodatki oraz premie, które przewidywane są przez lokalne prawo pracy.

 

 

Praca w innym kraju UEpraca na terenie unii

W chwili obecnej, pracownik posiada prawo do określonej minimalnej stawki. Jeżeli natomiast zostanie od wtórnie delegowany do tego samego miejsca i w celu podjęcia tych samych czynności, to nastąpi ograniczenie do okresu 2 lat.

Jeżeli natomiast okres ten wyniesie dłużej, to pracownika od samego początku będzie obejmować prawo lokalne.

 

 

 

Nowe regulacje unijne – praca w obrębie UE

Zostały one skonstruowane ze względu na nacisk krajów takich jak Belgia, Niemcy, Francja. Mogłoby się wydawać, że omawiane powyżej prawo będzie tyczyło się jedynie pracowników znajdujących się w delegacji, jednakże zostaną pod nie podpięci także ci pracownicy, których zadaniem jest obsługa oraz koordynacja kontaktów zagranicznych.

 

Problem?

regulacje unii europejskiej

W samych Niemczech obowiązuje koło 70 tysięcy układów zbiorowych, co może wiązać się z tym, że karane będą mogły być najmniejsze przewinienia, które wszak zawsze się znajdą.
Nowe regulacje mogą się zatem wiązać z podleganiem pod multum miejscowych przepisów, których tłumaczenia niejednokrotnie nie sposób odnaleźć.

Kary za takie przewinienia? Nawet do kilku milionów złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *