Czy KE ma prawo przesłuchiwać Polskę?

Home / Państwa UE / Czy KE ma prawo przesłuchiwać Polskę?

 

Przecząco odpowiada Marek Jurek, szef Prawicy Rzeczypospolitej.

„Komisja Europejska ma prawo wnioskować w sprawie naruszania wartości UE, lecz nie ma żadnego prawa do przesłuchiwania Polski, gdyż leży to w kompetencjach Rady Europejskiej”

– mówi europoseł.

 

W ostatni dzień sierpnia miały miejsce obrady komisji wolności obywatelskich w PE. Poruszanym tematem tego spotkania był obecny status praworządności w Polsce.

Komisarz Frans Timmermans ocenił, że odpowiedź polskich władz na postawione zarzuty nie jest satysfakcjonująca i nie do rozwiewa wątpliwości Komisji Europejskiej, natomiast dalsze działania będą uzależnione od kolegium złożonego z unijnych gospodarzy.

Marek Jurek zapytany został o sytuację, w której wdrożony w życie zostałby art. 7 traktatu, który polegałby na sankcjach. Europoseł stwierdził, że podjęcie takowej decyzji byłoby jednoznaczne z kompromitacją KE. Jego zdaniem uruchomienie wspominanego artykułu względem któregoś z państw członkowskich Unii Europejskiej byłoby początkiem jej końca, swoistą kontynuacją Brexitu.

Wspominana procedura praworządności jest prowadzona przez KE wobec Polski od 2016 roku, zaś w lipcu 2017 ostrzegała ona, iż zastanawia się nad wprowadzeniem ar. 7 traktatu z powodu następujących w Polsce zmian dotyczących sądownictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *