Sytuacja Katalonii

Home / Hiszpania / Sytuacja Katalonii

Zamieszki w Katalonii

Początek października rozpoczął się dla Katalończyków pod znakiem zapytania – tego dnia bowiem odbywało się referendum, którego celem było określenie tego, czy obywatele autonomicznej wspólnoty hiszpańskiej pragną ogłosić swą niepodległość.

Należy zaznaczyć fakt, że referendum to było sprzeczne z konstytucją, a co za tym idzie – nielegalne. Hiszpańskie władze, zamiast pozwolić na jego przeprowadzenie, a następnie ogłosić je nieważnym, zdecydowały się na wydelegowanie do Katalonii funkcjonariuszy, których celem było uniemożliwienie głosowania.

zamieszki w katalonii

Okolice lokali wyborczych stały się miejscem zachodzenia iście dantejskich scen – przybyli z Madrytu funkcjonariusze policji stosowali wobec Katalończyków przemoc w postaci gumowych kule, gazu oraz pałek.

W pewnym momencie doszło do konfrontacji dwóch służb – policji oraz straży pożarnej, która dążąc do zapewnienia ochrony cywilom, utworzyła żywy mur pomiędzy nimi, a dążącymi do przerwania referendum policjantami.

referendum w katalonii

Pomimo tego, ponad 40 proc. uprawnionym do głosowania osobom udało się oddać swój głos – aż 90 proc. z 2,26 ludzi opowiedziało się za dążeniem do niepodległości.

 

Jak potoczy się dalsza sytuacja w Hiszpanii?

manifestacja w katalonii

Wczorajszy dzień pełen był emocji, jako że niemal milion osób wzięło udział w manifestacji stanowiącej sprzeciw wobec siłowej interwencji wspomnianej na początku wpisu.

Okupanci WON! Ulice są nasze!” – skandowali demonstranci przechodu, do którego dołączyło się 40 organizacji politycznych, społecznych i związkowych.

W dniu dzisiejszym odbywać się będą z kolei obrady europosłów, którzy mają poruszyć między innymi tematykę sytuacji powstałej w Katalonii. Debata będzie mieć miejsce podczas sesji plenarnej w Strasburgu, natomiast jej tytuł to „Konstytucja, praworządność i prawa podstawowe w Hiszpanii w świetle ostatnich wydarzeń w Katalonii”.

AFP wychodzi z założenia, że referendum, które władze próbowały stłumić, wpędziło kraj w kryzys największy od czasów zakończenia dyktatury Franco.

 

Ogłoszenie niepodległości?

odlaczenie sie katalonii

Środa nie zakończy się jednak wyłącznie na obradach europosłów. Carles Puigdemont, szef rządu Katalonii, ma dzisiejszego wieczoru wygłosić oświadczenie – podaje źródło z jego kancelarii.

Polityk w dniu wczorajszym mówił BBC, jakoby deklaracja niepodległości miała zostać ogłoszona w nie później niż w ciągu 10 dni, czego temat z pewnością rozwinie w swoim orędziu. Zapytany o możliwość interwencji ze strony Madrytu, skwitował możliwość takiego przedsięwzięcia jako błąd, który przyczyniłby się do zmiany wszystkiego.

John F. Kennedy powiedział niegdyś:

„Ci, którzy uniemożliwią pokojową rewolucję, sprawią, że siłowa stanie się czymś nieuniknionym.”

Czy właśnie w ten sposób miałaby się potoczyć sytuacja w Hiszpanii?
Cóż – pozostaje nam jedynie obserwować w zniecierpliwieniu i nadziei na pokojowy obrót spraw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *