Czesi odrzucą euro?

Home / euro / Czesi odrzucą euro?

Posiadający realne szanse na wygranie październikowych wyborów miliarder, Andrej Babis, twierdzi że przystąpienie przez Republikę Czeską do strefy Euro po prostu nie nastąpi.

Jego cele są diametralnie odmienne od tych, które prezentują Francuzi oraz Niemcy, zaś poglądy te stanowią odzwierciedlenie poprzedniego czeskiego rządu.

Nie potrzebujemy tutaj euro, co do którego każdy wie, że jego strefa staje się, o ile już nim nie jest – bankrutem. Chodzi jednak o coś więcej – o suwerenność. Pragnę utrzymać czeską koronę oraz niezależność naszego banku centralnego. Nie potrzebujemy wszystkich tych kłopotów, których brzemię dźwiga obecnie Bruksela.

– Powiedział Babis w wywiadzie na marginesie konferencji reSITE odbywającej się w Pradze.

euro w czechach

Czesi chętnie popierają kandydaturę Babisa, który stwierdził, że podejmie się kierowania krajem w taki sposób, jak czyni to z własnym biznesem, co miałoby poprawić sytuację kraju, który przez lata był zarządzany w sposób nieudolny.

Biznesmen zapowiedział obniżkę kosztów administracyjnych oraz ukrócenie pasożytowania z nim powiązanego. Ankiety określają jego obecne poparcie na poziomie około 30%.

Potocznie określany mianem czeskiego Trumpa, polityk oddala krytykę płynącą od strony Komisji Europejskiej, która rozpoczęła postępowanie dotyczące odmowy przyjęcia uchodźców przez Czechy, Węgry oraz Polskę.

Walczmy o to, co nasze – powiedział Babis.

-Nikt nie ma prawa nam mówić, kto będzie mieszkał w naszej ojczyźnie – dodał.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *